Председателят на ДАБ може да продължи 6-месечния срок с още 9 месеца, когато конкретния случай съдържа сложни фактически и материалноправни въпроси, или ако голям брой чужденци едновременно потърсят международна закрила, което затруднява вземането на решение в бичайния срок. Максималният срок за произнасяне по молбата за международна закрила е 21 месеца от датата на подаването ѝ. Във всички случаи като кандидатът следва да бъде уведомен за това лично или със съобщение с обратна разписка (чл.75, ал.4 и 5 ЗУБ).
Съгласно правилата на общия административен процес решаващият орган издава или отказва издаването на акта с мотивирано решение, което следва да включва като задължителни реквизити правните и фактическите основания, както и пред кой орган и в какъв срок актът може да бъде обжалван (чл.59 АПК).
Специалните правила на бежанското производство съдържат сходни, но така също и допълнителни изисквания към актовете на решаващия орган, с които се завършва процеса на преценка на молба за международна закрила. Предвидено е, че държавите-членки трябва да гарантират чрез нацоналните си уредби, че решенията по молбите за международна закрила се постановяват в писмена форма, а самото решение е фактически и правно мотивирано като изрично е указан начинът за обжалване при отрицателно решение. Наред с това обаче е допусната възможността, когато молбата се основава на същите основания, да се приеме едно решение по отношение на всички лица на издръжка. Това правило не се прилага, ако се прецени че това би довело до разкриването на особени обстоятелства за конкретен кандидат, които могат да застрашат интересите му, особено в случаите на преследване, основано на пол, сексуална ориентация, полова идентичност или възраст. В такива случаи за съответното лице – водещ кандидат или лице на издръжка - трябва да се издаде отделно решение (чл.11 от Процедурна директива 2013/32/ЕС).