Обща недопустимост: обжалваемият акт е решението, с което молбата за закрила на кандидата не се допуска до разглеждане в производство по международна закрила поради липса на действителен правен интерес от такава закрила за защита от преследване или посегателство, тъй като кандидатът има предоставена международна закрила в друга държава-членка на ЕС, в трета държава или разполага с друга ефективна закрила, която включва спазване на принципа на забрана за връщане и от която все още се ползва, при условие че ще бъде приет в тази държава, както и когато идва от трета сигурна държава, при условие че ще бъде приет обратно в нея (чл.13, ал.2 ЗУБ).
Административен орган: председателя на ДАБ (чл.88, ал.1 ЗУБ).
Основание за обжалване: по общата клауза за обжалваемост по чл.120, ал.2 от Конституцията, доколкото липсва изрично уредено основание в ЗУБ.
Срок: жалбата следва да бъде подадена в 14-дневен срок от връчването на решението, с което се отказва образуване на производство по предоставяне на международна закрила или се прекратява вече образуваното производство (чл.149, ал.1 АПК).
Компетентен съд: административният съд по настоящия адрес от регистрационната карта на кандидата (чл.87 вр. чл.91 ЗУБ вр. чл.133 и сл. АПК).
Особености:съдопроизводството по обжалване на решение на председателя на ДАБ е двуинстанционно с право на касация като жалбите и пред двете съдебни инстанции имат суспензивен ефект (чл.88, ал.1 вр. чл.91 ЗУБ вр. чл.166, ал.1 АПК).
Разглеждане: в 3-дневен срок от получаването на жалбата председателят на ДАБ изпраща жалбата и личното дело на съда.Административният съд разглежда жалбата в срок до 1 месец в открито заседание с призоваване на страните. Решението на съда подлежи на касационно обжалване. За неуредените в ЗУБ процесуални въпроси се прилагат разпоредбите на АПК и ГПК (чл.89 - 91 ЗУБ).
Последици при отмяна: когато административният съд отмени обжалваното решение и върне личното дело със задължителни указания за ново решаване, председателят на ДАБ е длъжен да вземе ново решение в срок до 14 дни (чл.90, ал.2 ЗУБ).
Дъблинска процедура: решението, с което България определя друга държава като компетентна да разгледа молбата за закрила на кандидата и прекратява производството за международна закрила (чл. ).
Административен орган:решаващ орган (чл.48, ал.1, т.9 ЗУБ).
Основание за обжалване: изрично уредено в чл.84, ал.1 ЗУБ.
Срок: жалбата следва да бъде подадена в 7-дневен срок от връчването на решението по дъблинската процедура (чл. 84, ал.1 ЗУБ).
Компетентен съд: Административен съд София-град е единственият съд с компетнетност да осъществява съдебен контрол върху актовете на бежанската администрация, произнесени в дъблинската процедура (чл.84, ал.1 ЗУБ).
Особености:съдопроизводството по обжалване в дъблинската процедура е едноистанционно като жалбата няма суспензивен ефект (респективно - чл.85, ал.4 и чл.84, ал.4 ЗУБ).
Разглеждане: в 3-дневен срок от получаването на жалбата председателят на ДАБ изпраща жалбата и личното дело на съда.Административният съд разглежда жалбата в срок до 1 месец в открито заседание с призоваване на страните. Решението на съда подлежи на касационно обжалване. За неуредените в ЗУБ процесуални въпроси се прилагат разпоредбите на АПК и ГПК (чл.89 - 91 ЗУБ).
Последици при отмяна: административният орган следва да образува производство по предоставяне на международна закрила в България (аргумент по чл.67в, т.1 ЗУБ).
Последващи молби: решението, с което се отказва образуване на производството за предоставяне на международна закрила при последваща молба, в която кандидатът не се позовава на никакви нови обстоятелства от съществено значение за личното му положение или относно държавата му по произход (чл.13, ал.2, т.4 ЗУБ).
Административен орган:интервюиращ орган (чл.76б, ал.1 ЗУБ).
Основание за обжалване: изрично уредено в чл.84, ал.1 ЗУБ.
Срок: жалбата следва да бъде подадена в 7-дневен срок от връчването на решението за отказ да се образува производство по последващата молба (чл. 84, ал.2 ЗУБ).
Компетентен съд: административния съд по настоящия адрес от регистрационната карта на кандидата (чл.84, ал.2 ЗУБ). Тази разпоредба на специалния закон съответства на общите правила за определяне на местна подсъдност в административния процес (чл.133 и сл. АПК).
Особености:съдопроизводството по обжалване на решение по недопустимост на последваща молба е едноистанционно като жалбата няма суспензивен ефект (чл.85, ал.4 вр. чл.84, ал.4 ЗУБ).
Разглеждане: административният съд разглежда жалбата в открито заседание с призоваване на страните и се произнася с решение в срок до 1 месец от образуването на делото. В тези случаи страните трябва да бъдат призовани най-късно 3 дни преди заседанието.
Последици при отмяна: когато съдът отмени обжалваното решение и върне делото със задължителни указания за допускане на последващата молба в производство по общия ред, интервюиращият орган постановява ново решение в срок до 10 работни дни от получаването на съдебното решение (чл.85, ал.2 вр. чл.90, ал.2 ЗУБ).