Съгласно българския закон при получаване на статут на бежанец чужденецът с бежански статут придобива правата и задълженията на български гражданин.
Това означава, че при предоставяне на статут на бежанец чужденците имат право на:
- работа без специално разрешение;
- образование в държавните училища и университети;
- събиране със семейството си на територията на България;
- българско гражданство след изтичане на 3 години от получаването на статута;
- пътуване в чужбина по реда и условията за българските граждани.
Законът обаче предвижда и някои ограничения. Бежанците със статут нямат право да:
- участват в избори за държавни и местни органи;
- гласуват в национални и местни референдуми;
- участват в създаването на политически партии или да членуват в политически партии;
- заемат длъжности, за които със закон се изисква само българско гражданство;
- да бъдат военнослужещи в българската армия.
Правата на бежанците с признат статут могат да бъдат подложени и на други ограничения, ако някой закон изрично ги е предвидил.
За бежанци се смятат съпругът или съпругата на чужденец с предоставен статут на бежанец и техните малолетни и непълнолетни деца, които не са сключили брак. Тези членовете на семейството на чужденец, който е получил статут на бежанец, ползват същите права, но само ако е съвместимо с личния им статус. Например, ако нямат друг вид разрешение за законно пребиваване в България или в друга държава.
Членовете на семейството на признатия бежанец не могат да ползват неговите права и ако за тях са налице обстоятелства за прекратяване или отнемане на статута. Например, ако са извършили тежко престъпление от неполитически характер преди да дойдат в България, или, ако след получаването на статута са се снабдили с нов паспорт от държавата си по произход.
Когато чужденец с предоставен статут на бежанец сключи брак след като е получил статута, съпругът или съпругата, ако са чужденци, могат да получат статут на бежанец само на свое собствено основание поради опасения от преследване.